Departement Onderwijs & Training
Campus Zuid, Verschansingstraat 29, 2000 Antwerpen T: 3 259 01 20
Lesvoorbereiding
Naam: Sandy Ceulemans Studiejaar: 1 ON 3
School: GO! De Schans Mentor: Nancy Mertens
Datum: 8/05/2015 Lesnummer: W25 L7 Lesuur: 2de Klas: 2B
Leergebieden en domeinen:
Wiskunde – Meetkunde
Onderwerp:
Symmetrie
Beginsituatie:
Algemeen:
Er zitten 24 leerlingen in de klas, 13 meisjes en 11 jongens.
Ze kennen het begrip loodrecht nog niet.
De leerlingen kennen geen begrippen zoals spiegelen, spiegelas, symmetrie, symmetrieas, spiegelbeeld.
De leerlingen kennen het verschil tussen links en rechts.
Specifiek:
Kaat, Brent, Robbe en Thristen zijn niet zo sterk in wiskunde.
Tijdens zelfstandig werk moeten Natan en Thristen gemotiveerd worden om verder te werken.
Margot volgt soms les in het 3de leerjaar en is hoogbegaafd.
Bepaalde leerlingen gaan met de zorgleerkracht mee. Onder andere D’Jaya, Jana, Kiara en Megan.
Eindtermen en leerplandoelen
ET 3.6 kunnen het begrip symmetrie ontdekken in realiteit.
LPD (GO), wiskunde, meetkunde, 3.3.29, p38 (ET 3.6) Door vouwen kunnen vaststellen of 2 figuren al dan
niet elkaars spiegelbeeld zijn.
LPD (GO), wiskunde, meetkunde, 3.3.31, p38 (ET 3.6) Door gebruik van de eigenschappen kunnen
vaststellen of 2 figuren al dan niet elkaars spiegelbeeld zijn.
LPD (GO), wiskunde, meetkunde, 3.3.33, p38 (ET 3.6) De spiegelas kunnen benoemen als een as van
symmetrie.
LPD (GO), wiskunde, meetkunde, 3.3.34, p38 (ET 3.6) De begrippen symmetrie, spiegelbeeld, spiegelas,
symmetrieas en spiegeling kunnen gebruiken in concrete situaties.
Lesdoelen:
De lln:
D1: ontdekken spiegelbeelden in de omgeving en in vlakke figuren door een spiegel te gebruiken en door
te vouwen.
D2: gebruiken de begrippen spiegeling, spiegelbeeld, spiegelas, symmetrie, symmetrisch en symmetrieas.
1
, Lesstructuur:
F1: Oriënterend probleem 10 min
F2: Mentaal handelen 5 min
F3: Perceptueel handelen 15 min
F4: Evaluatie controle 15 min
F5: Evaluatie oriëntatie 5 min
LESVERLOOP
F1 Oriënterend probleem Tijd: 10
LI De leerlingen ontdekken wat spiegelbeeld is.
DW Onderwijsleergesprek
K Normale klasschikking
M Stuk plastic
D D1
Lkr: “Ik heb vier vrijwilligers nodig.”
(x-aantal lln steken hun hand op)
(lkr kiest twee leerlingen)
Lkr: “Jullie mogen naar voor komen. Twee van jullie mogen de plastic vasthouden. De andere twee
mogen elk aan de andere kant van de plastic staan.
(lkr geeft non-verbale ondersteuning door de lln een plaats te geven.)
Lkr: “Ik ga zo dadelijk in jou oor bewegingen fluisteren die je moet uitvoeren en jij moet de
bewegingen na doen. Jij moet de bewegingen net hetzelfde uitvoeren. De andere lln gaan goed
kijken wat er gebeurd.”
(De lln voeren uit.)
Lkr: “Steek je rechterhand omhoog. Tik je neus. Maak een buiging. Hef je linkerbeen op. Steek je
arm opzij. (De lkr fluistert dit in de oor van één van de lln)
(De lln voeren uit.)
Lkr: “Wat hebben jullie nu gezien? Wat was er speciaal?”
Lln: “Wanneer hij zijn rechterhand op stak, stak zij haar linkerhand op.”
Lkr: “Dat klopt. Is er jullie nog iets opgevallen?”
Lln: “Wanneer hij zijn neus tikte met zijn linkerhand, tikte zij haar neus met haar
rechterhand.”
2